Link Name (((***خط تولید سنگ مصنوعی سمنت پلاست***))) خط تولید سنگ مصنوعی سمنت پلاست - معرفی سنگهای آنتیک و ایده پدید آمدن آنها
 
خط تولید سنگ مصنوعی سمنت پلاست
خط تولید سمنت پلاست (سنگ مصنوعی) 09353984349
سنگ مصنوعی سمنت پلاست


مشاوره رایگان در خصوص راه اندازی خط تولید سنگ مصنوعی سمنت پلاست 4349 398 0935 (محمد احدی)

مدیر وبلاگ : محمد احدی
مطالب اخیر
نویسندگان

معرفی سنگ های آنتیک و ایده پدید آمدن آن


سنگ آنتیک از قرار دادن قطعات شکسته سنگ و خرده سنگ کنار هم (ضایعات و باطله های سنگهای تراورتن) و چسباندن آنها با ملاتهائیکه پایه زرینی دارد تولید می شوند و به عبارتی از مجموع و ترکیب باطله ها و ضایعات سنگهای تزئینی تراورتن با مواد افزاینده مختصر دیگر بدست میآیند.
ایده پدید آمدن سنگهای آنتیک از آنجا شکل گرفت که طراحان و آرشیتکت ها بمنظور هر چه زیباتر کردن فضاها اعم از فضاهای بیرونی و درونی ساختمانها و کف پوش ها و محوطه سازیهای بیرونی نیاز به سنگهایی با فاکتورهای مورد نظر خویش را احساس می نمودند بعلاوه پیشرفت صنعت ساختمان و سلیقه های مختلف این نیاز را بیان میکرد که سنگهایی با طرحهای مختلف و فاکتورهایی فیزیکی و مکانیکی کیفیت بالا و قیمت مناسب باید در دسترس باشد.

تشکیل ضایعات:
معمولاً در هنگام استخراج معادن تراورتن بویژه در مواقعیکه سنگ دارای کیلواژ، درزه و شکاف و شکستگی باشد و درزه های موجود در سنگ بیکدیگر نزدیک باشند مقدار زیادی و حدود ۲۰% ضایعات بصورت سنگ لاشه ایجاد می شود که این مواد بعنوان محصولات جانبی معدن بحساب می آیند. البته تولید و ایجاد ضایعات از طریق دیگر هم صورت میگیرد و آن کارخانجات فرآوری سنگ تزئینی تراورتن می باشد که با توجه به تناژوزنی یک تن سنگ تراورتن ورودی به کارخانه ی فرآوری جهت برش و تهیه پلاک حدود ۳۵% آن بعنوان ضایعات در نظر گرفته می شود و بطور کلی در کارخانجات سنگ ابعاد سنگ زیر cm10 Í cm10 بعنوان باطله در نظر گرفته می شوند. ۲۵% از باطله های معادن سنگ ایران بازیافت می شوند باطله حاصل از معادن سنگ ایران دو برابر استاندارد جهانی است. بیشترین حجم باطله به معادن سنگ گرانیت می باشد.

عوامل مهم تشکیل ضایعات و باطله های سنگهای تزئینی:
۱- کارخانجات سنگ با توجه به قله های آورده شده به کارخانجات، که این قله ها دارای شکافهایی بوده که در موقع برش توسط قله بر در کارخانه باعث ضایعات بیشتر شده و از استحکام معمول محصول نیز میکاهد. ۲- براساس آمار بدست آمده ، یک تن سنگ زمانیکه از معدن خارج میگردد ۵۰% آن ناسالم و غیر قابل استفاده است که ضمن ایجاد ضایعات در نتیجه مصرف کننده باید برای هر یک تن سنگ دو برابر بهای آنرا بپردازد. ۳- معمولاً پلاکهائیکه در کارخانجات سنگبری، استفاده میگردند یا تولید می شوند بعلت عدم دقت در حمل غالباً باعث ایجاد شکستگی در لبه ها، ترکها و یا خراش در سطح ساب خورده می شود و باعث ایجاد ضایعات می شود. ۴- توسط دستگاه بلوک بر ۵- توسط اره گروههای چند تیغه ای ۶- توسط چکش ۷- چنانچه امتداد لایه ها بموازات راستای چین خوردگی نباشد سنگ شکستگی بیشتری دارد ۸- تأثیر گسله های و درزه ها بر سنگها ۹- سنگهای واقع در نواحی شکسته ۱۰- روند استخراج در جهت عکس شیب طبقات نباشد ۱۱- معادنیکه بروش انفجاری استخراج میگردند در اثر ضربه انفجار بمیزان زیادی درزه ایجاد می شود که در زمان برش یا صیقل منجر به شکستن پلاک و ایجاد ضایعات میگردد ۱۲- توسط دستگاه سیم برش هنگام برش سنگ

مقایسه کاربردی ضایعات سنگهای گرانیتی و تراورتن:
۱- بسته بنوع سنگ می توان از آنها استفاده های زیادی کرد، اگر سنگهای ضایعاتی از نوع آذرین باشند که سخت می باشند می توان از آنها برای تولید سنگفرش استفاده نمود، ولی اگر سنگهای نرم باشند مانند تراورتن می توان آنها را به پودرسنگ تبدیل نمود یا از آنها برای تهیه سنگهای آنتیک که در نماها استفاده می شود بهره برد. ۲- معادن سنگ گرانیت ۲۵% معادن سنگ را تشکیل میدهند و بیشترین ضایعات سنگها هم مربوط به سنگ گرانیت میباشد زیرا روش استخراج در این معادن فاصله زیادی با استانداردهای جهانی دارد ولی در معادن سنگ نرم از جمله تراورتن با توجه به استفاده از روشهای مکانیزه ، مقدار باطله در حد کمی است و در گذشته قطعات کوچک سنگ تراورتن در معادن دپو می شدند ولی هم اکنون با افزایش قیمت سنگ، فرآوری این قطعات از نظر اقتصادی توجیه پذیراست.

دلائل استفاده از ضایعات سنگهای تراورتن جهت تولید سنگهای آنتیک:
۱- مقاومت قابل قبول سنگهای تراورتن ۲- سختی کم ۳- قابلیت ساب و برش ۴- استحکام بالا و شکل پذیری ۵- بلوری بودن ۶- چگالی زیاد۷- زیبایی ظاهر ۸- وجود تخلخل جهت چسبیدن کامل به ملات ۹- سهولت دسترسی ۱۰- عدم امکان آلتره شده ذخایر آن ۱۱- تنوع رنگها ۱۲- ارزانی نسبت به سایر سنگها ۱۳- عدم وجود ساختارهای تکنونیکی بروی این ذخایر بدلیل جوان بودن آنها(کوارترنر) ۱۴- شرایط استخراج ایده آل دارند بهمین دلیل اغلب با لایه بندی افقی، شیب کم و در نقاط کم ارتفاع و قابل دست یابی تشکیل میگردند ۱۵- مقاومت فشاری ۱۶- جذب رطوبت ۱۷- در مقابل قلیایی ها مقاومند ۱۸- و از دلائل دیگر افزایش صادرات سنگهای تراورتن باعث بالا رفتن توان مالی معدنکاران و ایجاد واحد فرآوری باطله شده.

شرایط استفاده از ضایعات سنگهای تراورتن در تولید سنگهای آنتیک:
۱- قطعات سنگ بایستی از نظر وضعیت میکروتکتونیکی و وجود درزه و شکافها ارزیابی شوند ۲- قطعات سنگ مورد نظر بایستی قابلیت برش و سایش و مقاومت در جهات مختلف با در نظر گرفتن تجربه کارگر سنگبر۳- مشاوره با استاد کارسنگ۴- بررسی سطح صیقلی سنگ از نظر زیبایی و قیمت گذاری و بازاریابی۵- شرایط فنی برش ۶- انجام آنالیز کانی شناسی بروش اشعه مجهول (x –Ray) در چند نمونه بارز Typical جهت بررسی حضور کانی های رسی و کوارتز در سنگهای آهکی ۷- تهیه چند مقطع نازک از نمونه های ضایعات جهت بررسی تأثیر پدیده آلتراسیون در سنگ ۸- انجام محاسبات تعیین ذخیره دپوی باطله ضایعات سنگ۹- ارائه طرحهای بهره برداری و بررسی فنی و اقتصادی ۱۰- بحث بر روی بهره برداری ضایعات سنگهایی که در برابر قلیایی ها مقاومند مانند آهک متراکم، دولومیت، مرمر، منیزیت و ماسه سنگهای آهکی.

سنگهایی که شرایط لازم جهت تولید سنگهای آنتیک را دارند:
ضایعات سنگهایی که در برابر قلیایی ها مقاومند مانند آهک متراکم، دولومیت، مرمر، منیزیت و ماسه سنگهای آهکی.

ویژگیهای سنگهای آنتیک براساس مطالعات انجام شده:
۱- مقاوم درمقابل سایش ۲- تنوع رنگ در آنها (بیش از ۲۰ رنگ مختلف) ۳- دارای عمر مفید و طولانی ۴- دارای وزن کم ۵- صادرات آنها بسهولت انجام میگیرد چون بسته بندی آنها هم بسهولت انجام می شود ۶- قابلیت تحمل گرمایی بالایی دارند بهمین دلیل در ساخت فضای خارجی شومینه ها مورد استفاده قرار میگرند ۷- در فضای داخلی و خارجی ساختمانها مورد استفاده قرار میگیرند ۸- مصونیت در مقابل یخ زدگی۹- بسادگی قابلیت برش دارند۱۰- این سنگها در اثر قرارگرفتن در معرض عوامل آلاینده کثیف شده و بهمان کیفیت قابل تمیز شدن می باشند ۱۱- به مدلهای مختلف می توان آنها را تولید نمود ۱۲- محل تولید آنها در مناطقی که نیروی کار ارزان و تولید محصولات با روشهای دست ساز انجام گیرد ۱۳- این محصولات نیاز به نگهداری کم دارند ۱۴- تکنولوژی تولید این محصولات با بکارگیری حداکثر مواد طبیعی و حداقل افزودنی(چسب و رزین) انجام میگیرد ۱۵- ضد آتش ۱۶- جاذبه انرژی ۱۷- درمحیطهای سالم و بهداشتی مانند بیمارستانها، خدمات غذایی، محیطهای تحصیلی، خانه های بهداشت مورد استفاده قرار گیرند ۱۸- در محیطهای مرطوب و خیس بکار میروند ۱۹- رنگ بخشی از اجزاء سنگ محسوب می شود و در زمان طولانی بصورت ثابت در می آید ۲۰- چسب ها یا ملاتهای این محصولات الزاماً نبایستی رنگ آمیزی شوند و رنگ آمیزی آنها به انتخاب مصرف کننده است و سلیقه ای است.

مقایسه سنگهای آنتیک و سنگهای طبیعی(پلاک سنگها):
۱- سنگهای آنتیک از تنوع بیشتری نسبت به سنگهای طبیعی برخوردارند. ۲- از نظر مقاومت سنگهای آنتیک در برابر فشار، انعطاف پذیری و یخ زدگی و خراش برداری از وضعیت بهتری نسبت به سنگهای طبیعی برخورداند. ۳- وزن سنگهای آنتیک نسبت به سنگهای طبیعی کمتر است بهمین دلیل در صنعت ساختمان از مطلوبیت بیشتری برخوردارند. ۴- سنگهای آنتیک در ضخامتهای کمتری قابلیت برش و قالب گیری دارند. ۵- از نظر قیمت سنگهای آنتیک بعلت بکار بردن چسب های رزین بعنوان چسباننده ذرات بیشتر از سنگهای طبیعی می باشند ۶- از لحاظ مقدار باطله سنگهای آنتیک ضایعات نداشته چون خود آنها از باطله سنگهای طبیعی تولید شده اند. ۷- سنگهای طبیعی بعلت وجود رگه و برش در حمل و نقل حدود ۱۵% پرت دارند ولی سنگهای آنتیک طوری بهم فیکس می شوند که تا هنگام نصب هیچگونه آسیبی نمی بینند. ۸- از لحاظ وزنی سنگهای آنتیک بطور چشمگیری سبکتر از سنگ طبیعی می باشند. ۹- از نظر نصب بمراتب آسانتر و راحتر از سنگهای طبیعی می توانند نصب شوند.

آنالیز شیمیایی باطله های تراورتن جهت تولید سنگهای آنتیک:
کربنات کلسیم ca co3، سیلیس Sio 2، پیریت Fes2، کربنات کلسیم و منیزیوم Ca Mg Co3، رس Fe2 o3 + Al 2o3 ، سولفات So 4 -2، مواد آلی c

تأثیرات تنوع رنگهای سنگ در تولید سنگهای آنتیک:
۱- سنگهای آهکی درشت و متبلور بدلیل جلا و درخشندگی، در صورتیکه رنگهای شفاف داشته باشند از مرغوبیت بهتری برخوردارند. ۲- سنگهای آهکی با بافت اُ اُلیتیک در مقطع صیقلی( سنگ نمای تراش و صیقل خورده) در صورتیکه از رنگ شفاف و مناسب برخوردار باشند ممکن است زیبایی خاص داشته باشند. ۳- متن یکدست و یکنواخت در سنگهای آهکی میکریتی مثل سنگ آهکهای کرتاسه، ائوسن و الیگوسن ایران (سازندقم، آسماری، جهرم) وسنگهای آهکی سازند های مختلف ژوزسیک، بدلیل دارا بودن رنگهای مختلف از سیاه تا خاکستری، کرم، زرد و لیمویی و سفید می توانند ایده آل باشند. ۴- سنگهای آهکی دارای پوسته درشت مثل استراها بدلیل اینکه ساختمان داخلی فسیلها در مقاطع مختلف در یک سطح صیقلی نمایش داده می شوند ممکن است نمای جذابی داشته باشند.

ابعاد ضایعات و باطله های پلاکها وکاربرد آنها:
۱- ضخامت ۲ الی ۲٫۵ سانتی متر جهت پوشش نمای خارجی و کف ساختمان و یا پوشش دیواره های داخلی ساختمان. ۲- ضخامت ۵ الی ۷ سانتی متر برای استفاده در پله ساختمانها. ۳- ضخامت ۵ الی ۱۰ میلی متر و ابعاد ۲۰ × ۱۰ سانتی متر بعنوان کاشی و جهت پوشش نمای داخلی حمام و آشپزخانه، در اینحالت دقت در یکنواخت بودن ضخامت و طول و عرض کاشی و گونیا بودن اضلاع بسیار مهم است.

چسبانده های سنگهای آنتیک:
۱- چسبانده ها دارای ترکیبات ساختاری رزینی هستند که به همراه با پر کننده ها برای چسباندن دانه ها بکار میروند و پس از سخت شدن، پر کننده ها را کاملاً بهم فیکس می نمایند و سنگی فشرده و مقاوم را بوجود می آورند. ۲- رایج ترین چسب ارگانیکی که مورد استفاده قرار میگیرد رزین پلیمری غیر اشباع و چسب اورتومتالیک که رزین نیمه سختی با حداقل واکنش می باشد. ۳- چسب ها یا ملات سنگهای آنتیک الزاماً نبایستی رنگ آمیزی شوند و رنگ آمیزی آنها به انتخاب مصرف کننده است و سلیقه ای است.

برای دفع ضایعات همواره نکات ذیل بایستی مد نظر باشد:
۱- سهولت انجام عملیات دفع ضایعات. ۲- هزینه عملیات دفع ضایعات با توجه به واحد حجم سنگ تولیدی.۳- موقعیت محلی که برای دفع ضایعات در نظر گرفته شده است. ۴- سرعت پر شدن محل دفع ضایعات. ۵- درمعادن زیرزمینی مناطقی که کار استخراج در آنها به اتمام رسیده است می توان آنها را با ضایعات پرکرد. ۶- نصب تابلوی محل دپوی ضایعات. ۷- فاصله ی دپوی ضایعات از محل سنیه کار از بابت جلوگیری از آلودگی زیست محیطی. ۸- تفکیک دپوی ضایعات از دپوی مواد معدنی. ۹- احداث کارخانه بازیافت ضایعات در جوار دپوی ضایعات از نظر اصول فنی و مهندسی و توجیهات اقتصادی. ۱۰- محل های ریختن مواد باطله بایستی در پروژه ها مشخص گردند.

مشکلات و معایب و نواقص فرآوری سنگهای آنتیک و هم چنین مشکلات سنگهای آنتیک تولید شده:
۱- آب: با توجه به پردازش ضایعات، دوغاب و خرده برشها اهمیت آن خیلی زیاد شده است که این امر، بویژه درکارخانجات فرآوری آشکار است. ۲- عدم شناخت کافی نسبت به تکنولوژی جدید دستگاههای مورد نیاز. ۳- عدم وجود مرکز اطلاع رسانی علمی و بازرگانی در این زمینه. ۴- کمبود متخصصان کارآمد در بخش سنگهای آنتیک. ۵- عدم تخصیص اعتبار لازم. ۶- استفاده از سنگهای تراورتن و مرمریت و مرمرها در فضای باز بدلیل بارانهای اسیدی شهرهای بزرگ مثل تهران، پس از چند سال درخشندگی ، کیفیت خود را از دست داده و چهره ساختمان را کهنه تر نشان مید هند. ۷- استفاده از سنگهای گرانیتی که پرتو زا هستند در فضاهای بسته و مرطوب (مانند ایستگاهها ی مترو) خطرناک هستند. ۸- مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی اعلام نمود که ۲۰ واحد آلاینده زیست محیطی در این استان در ۳ ماهه نخست سال جاری ۸۵ ، اخطار تعطیلی دریافت کرده اند که این واحد ها عمدتاً سنگبری، بازیافت ضایعات، پخت آسفالت که تخلیه آلاینده های آنها در محیط تأثیر مطلوبی بر منابع آب، خاک و هوای منطقه دارد. ۹- پائین بودن میزان تقاضا برای مصرف سنگهای باطله فرآوری شده را می توان عامل اصلی تمایل بخش خصوصی به تولید این محصول داشت.

توجیه اقتصادی سنگهای آنتیک:
۱- از نظر قیمت، سنگهای آنتیک بمراتب قیمتی کمتر از سنگهای طبیعی دارند، چرا که کارهای دشواری که روی سنگ طبیعی برای رساندن آن به بازار و قابل استفاده کردن آن انجام می شود در مورد سنگهای آنتیک غیر ضروری می نماید و دارای وزنی کمتر و ضخامتی کوچکتر می باشند.
۲- قطعات تخت آن در مقیاس m2 و قطعات باریک آن در مقیاس متر بفروش میرسد.
۳- سنگهای ضایعاتی بدست آمده بصورت تنی فروخته می شوند.
الف) مقایسه فروش سنگ تراورتن و فروش ضایعات آن: سنگ تراورتن که معمول آن حدود تنی هفتاد هزار تومان میباشد در هر تن حدود هفت متر مربع ۷m2 سنگ تولید می شود، در حالیکه هر تن Ton هزینه ای معادل ۳۰۰۰۰ تن را جهت برش در بردارد که پس از برش هر متر آن حدود ۶۰۰۰ تومان را جهت رزین و ساب بخود اختصاص میدهد. پس هر تن سنگ تراورتن ۱۰۶= ۳۰+۶+۷۰ تومان هزینه داشته تا ۷m2 سنگ بدهد، یعنی هر متر پانزده هزار تومان، این سنگ در بازار به متری ۱۹-۱۷ هزار تومان فروخته می شود یعنی بازاء برش هر تن سنگ حدود ۳۰-۱۴ هزار تومان سود حاصل می شود. در حالیکه ضایعات سنگ تراورتن به تنی حدود ۶-۵ هزار تومان فروخته می شود، بازاء هر تن ضایعات حدود هفت متر ۷m سنگ آنتیک بدست میآید. هزینه فرآوری ضایعات حدوداً معادل همان هزینه در سنگ ساختمان است یعنی هر تن حدوداً ۴۰ هزار تومان را در بر دارد و از فروش آن بازاء هر متر حدوداً ۰۰۰/۰۰۰/۱۰۰۰ ریال حاصل می شود.
ب) فروش معرق: در معرق بهمین شکل هزینه ی سنگ برنز و ضایعات بکار رفته تا حدود هر متر مربع ۴۰ هزار تومان بعلاوه دستمزد روزانه ۱۵ هزار تومان کارگر معادل ۳۰ هزار تومان جهت ۲ روز ساخت یک متر مربع ۱m2 معرق با در نظر گرفتن اجاره کارگاه مصالح، ابزار آلات حدوداً هشتاد هزار تومان ۸۰۰۰۰ تومان بازاء هر متر مربع m2 میباشد. در حالیکه هر متر مربع بین ۳۰۰- ۲۰۰ هزار تومان به قیمت کیفیت در ساخت بفروش میرسد لذا مشاهده میگردد کار با ضایعات در صورتیکه با برنامه ریزی و بصورت گسترده انجام می شود بسیار مقرون بصرفه خواهد بود.
ج) واحدهای کانه آرایی سیار و قیمت تمام شده: واحدهای کانه آرایی سیار قیمت تمام شده فرآوری باطله را کاهش میدهند.
د) واحدهای سنگبری کشور و سرمایه و گردش مالی: در حال حاضر حدود ۵۰۰۰ واحد سنگبری با ۳۷ هزار میلیارد ریال سرمایه و گردش مالی ۲۵ هزار میلیارد ریال در کشور فعال هستند.
ه) قیمت سنگهای آنتیک مصنوعی: اگر قیمت یک متر مربع سنگ معمولی بین ۲۵ تا ۳۰ دلار باشد سنگ مصنوعی دارای قیمتی بین ۳۷ تا ۴۰ دلار میباشد.
و) دلائل بحران سنگ در ایران با توجه به بحران اقتصادی: ۱- سیطره مافیای سنگ که با تحمیل باجهای گزاف بر تولید کنندگان سنگ، سبب گران شدن و در نتیجه غیر رقابتی شدن قیمت این کالا شده است ۲- واردات سنگهای خارجی بویژه از کشور چین که بدلیل قیمت ارازان سنگ ایرانی را در معرض رقابتی نا برابر قرار داده است. ۳- گسترش فراوان کارخانه های سرامیک در سالهای اخیر که هر یک معادل صد واحد سنگبری کاشی تولید میکنند و با قیمتی بسیار ارزانتر از سنگ بدست تصرف کننده میرسانند.
ر) دلائل سودآوری ضایعات در سنگها: با توجه به اینکه بازیافت باطله ها در کنار مواد اولیه (معدن و کارخانه) صورت میگیرد و هزینه های جانبی ذیل را نخواهیم داشت: ۱-هزینه حمل و نقل ۲- هزینه حفاری ۳- هزینه بهره برداری
ز) ارزش افزوده سنگ تراورتن: ارزش افزوده سنگ تراورتن پنج دلار( ۵ دلار) در هر متر مربع سنگ میباشد.
س) هزینه دفع ضایعات دوغاب پردازش در ایتالیا: با در نظر گرفتن پردازش m2 10000 محصول در ماه و احتساب هزینه دفع ضایعات دوغاب پردازشی که امروزه در ایتالیا در حدود یک دلار $ ۱ برای هر m2 است.
ش) سنگهای مصنوعی آنتیک و قاچاق آنها و ارزش افزوده: سنگهای مصنوعی فاقد ارزش افزوده هستند و در واقع با ورود آنها تنها ارز از کشور خارج میگردد و از طرفی بخاطر عدم وجود هیچگونه کنترلی بر اینگونه سنگها، بسیاری از آنها پس از ساخت بهمراه طلا، حتی به قیمت سنگ طبیعی ناآشنا فروخته می شوند، و هم اکنون در کشور ما درصد زیادی از سنگهای قیمتی استخراج شده بصورت قاچاق از کشور خارج میگردد و از طریق دبی و امارات برای فرآوری به کشورهایی مانند هند و پاکستان میرود و بعد از فرآوری دوباره بطور قاچاق وارد کشور می شود و اینکار باعث می شود دیگران از ارزش افزوده مواد اولیه ما استفاده نمایند که در نتیجه باعث می شود در کشور ما کارهای تولید متوقف شود و قاچاق سنگ فیروزه بخارج از کشور جزو این موارد باشد و بنا به گفته کارشناسان ظرف یک دهه گذشته از ۷۰% فیروزه تراشان در بازار رضا مشهد که قطب اصلی تراش نگین ایران است تغییر شغل داده اند.

بزرگترین مصرف کنندگان سنگهای باطله فرآوری شده و افزایش واحدهای کانه آرایی سیار:
شهرداریها و ارگانهایی که فعالیتهای عمرانی دارند بعنوان بزرگترین مصرف کنندگان سنگهای باطله فرآوری شده کشور میباشند و در صورتیکه شهرداریها میزان مصرف سنگهای باطله فرآوری شده را افزایش دهند بخش خصوصی بدنبال ایجاد واحدهای کانه آرایی سیار خواهد رفت . با سرمایه گذاری در این زمینه اقدام به فرآوری سنگهای باطله خواهد کرد.
الف) تعداد واحدهای کانه آرایی جهت فرآوری سنگهای باطله: تاکنون ۵ (پنج) واحد کانه آرایی جهت فرآوری سنگهای باطله در کشور ایجاد شده که فقط یکی از آنها در کنار معدن مستقر است و بقیه درکارگاههای خارج از معادن مستقر شده اند.
ب) کارخانجات سنگهای تراورتن فرآوری شده خارج از کشور: ۱- کارخانه سنگ منطقه جبل علی دوبی ۲- کارخانه سنگ شارجه، در حال حاضر فرآوری سنگهای ایرانی در یک کارخانه در منطقه جبل علی دوبی انجام می شود که توان تولید این کارخانه حدود m2 15000 متر مربع سنگ در ماه است و کارخانه دیگری در شارجه احداث گردیده که علاوه بر خرید سنگ خام مقداری از سنگهای تراورتن تولید ایران را فرآوری و صادر میکند.
ج) بزرگترین پروژه بازیابی زمین در جهان: اولین جزیره جهان جزیره نخل جمیره در دبی بمساحت km2 30 بخشی از برنامه ای است که بزرگترین پروژه بازیابی زمین در جهان خوانده می شود و نتیجه ۵ سال جابجایی میلیونها تن از شن و ماسه های خلیج فارس و سنگهای استخراج شده است.
د) مهد صنعت سنگ تزئینی جهان: منطقه کارا را ایتالیا بعنوان مهد صنعت سنگ تزئینی جهان شناخته می شود و تکنولوژی تولید سنگهای آنتیک و مصنوعی از سال ۱۹۶۰ در ایتالیا پدید آمد و اولین کارخانه تولید سنگهای آنتیک و مصنوعی مربوط به شرکت برتون ایتالیایی بوده که پیش از ۸۰ نمایندگی در کشورها و ۳ نمایندگی در ایران دارد.
ه) پر مصرف ترین کشوری که از سنگ تراورتن استفاده می نماید و سنگهای تراورتن نیمه فرآوری شده: بخش عمده صادرات سنگهای تزئینی ایران بخارج از کشور سنگهای تراورتن است که ۹۰% سنگ تراورتن تولید شده در دنیا بمصرف آمریکا میرسد و این سنگها بصورت نیمه فرآوری شده بخارج صادر شده و حدود ۵۰% ارزش افزوده این سنگها نصیب کشور می شود. سنگهای تراورتن با ضخامت دو برابر آنچه مورد نیاز بازار آمریکاست حمل می شوند و در آنجا پس از فرآوری و برش و کاهش ضخامت سنگ، این محصول به خریداران آمریکا فروخته می شود و البته این فرآوری بین ۱۵ تا ۲۰% ضایعات بهمراه دارد.
و) ایجاد واحد کانه آرایی سیار درکنار معدن: تاکنون تنها واحد کانه آرایی در کنار معدن سنگ در سیرجان قرار دارد.
ر) احداث اولین کارخانه تولید سنگهای مصنوعی در خوی: احداث اولین کارخانه تولید سنگهای مصنوعی در خوی با استفاده از ضایعات سنگهای طبیعی روزانه m2 120 سنگ مصنوعی که مقاومت آنها ۴ برابر سنگهای طبیعی است تولید خواهد شد.
ز) استاندارد جهانی از هر تن سنگ ماده معدنی قابل استخراج شده: استانداردهای جهانی از هر تن سنگ معدن حدود ۶۵۰ کیلوگرم ماده معدنی قابل استخراج می شود گفت این رقم درایران حدود kg350 و با این ترتیب در کشورهای دیگر از دو سوم سنگ استخراج شده ماده معدنی قابل مصرف حاصل می شود ولی در ایران این رقم به یک سوم میرسد.
س) ضایعات سنگ در کشور ما (ایران) با ذکر مثال یکی از معادن سنگ تراورتن: در کشورما ۹۰% ضایعات مواد نرم جهت تولید پلاک مورد استفاده قرار میگیرد. هم چنین در معدن سنگ تراورتن دینگه کهریز همدان در مسیر همدان- ملایر بلوکهای کوچکتر و با وزن حدود ۷ تن کمتر جزء ضایعات محسوب میگردد و از مواد باطله برای تولید سنگهای آنتیک و لقمه استفاده میگردد.
ش) میزان سنگهای بریده شده از سال ۸۳ تاکنون: میزان سنگ بریده شده از سال ۸۳ تاکنون در بیش از ۵۰۰۰ واحد سنگ فرآوری شده کشور بالغ بر m2 000/000/70 میلیون متر مربع می باشد.
ق) میزان دخایر تراورتن و مرمر در کشور: تراورتن حدود ۴۵۰ میلیون تن و مرمر ۴۴ میلیون تن برآورد شده است.

 

منبع : sibekhas.irبرچسب ها : معرفی سنگ های آنتیک, سمنت پلاست، سنگ مصنوعی، سنگ مصنوعی سمنت پلاست، سنگ مصنوعی ساختمان، ماشین آلات سنگ، رزین سنگ، رزین سنگ مصنوعی، رزین سنگ مصنوعی ساختمان سمنت پلاست، قالب سنگ، قالب موزائیک، قالب پله، قالب سمنت پلاست، سنگ طبیعی، سنگ نما، سنگ نما ساختمان، سنگ نما بیرون، دیوار پوش، سنگ دکور، دکوراتیو، سنگ آنتیک دکوراتیو، سنگ بادبر، سنگ مصنوعی بادبر، مشاوره سرمایه گذاری، خط تولید، ماشین سازی، خط تولید سنگ مصنوعی، اتوماسیون، اتوماسیون سنگ مصنوعی، گرانیت، مرمریت، مرمر، گرانیت مصنوعی، تولید سنگ نانو، Cement plast، Stone،

صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
 
 
بالای صفحه
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic